KAAN’IN MENÜSÜ 1 (Kahvaltı ve Ara Öğün)


IMG_1711Çocuk sahibi olmak çok büyük sorumluluk derler ya hep, meğer Kaan olana kadar büyük sözcüğünü bilmiyormuşum ben… Bu büyük sorumluluğun en önemli noktalarından biri de beslenme… Düşünsenize bir insanın ömrü boyunca sürdüreceği beslenme alışkanlığı ve damak tadına şekil veriyor, bunun tohumlarını atıyor ve sonunda da ne ekerseniz onu biçiyorsunuz. Terzi kendi söküğünü dikemez misali o fırtınalar estirdiğimiz mutfak Kaan’ın ek gıdaya geçişi ile birlikte bir sorun yumağı haline geldi 🙂 Hem çok kapsamlı hem de basit olmalıydı yaptıklarımız ki kısa zamanda etkili sonuçlar çıkarabilelim. Hazır yemekten çook uzakta herşeyini kendimiz yapmaya çalıştık. Dolayısıyla bizim mutfak çok meşgul ve çoğunlukla Kaan’la meşgul bu aralar 🙂 Çok sevdiğim bloğumdan ve sizlerden ayrı kalışımın sebebi biraz da bu… Yaptıklarımızı sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyordum ne zamandır, kısmet bugüneymiş… Oğlum şuan tam 13 aylık, ek gıdaya geçişinden bu yana yaptıklarımızın tamamını bir yazıda yazmak doğru gelmedi bana… O sebeple yaptıklarımızı bir kaç yazıda paylaşmaya karar verdim. Böylece aralara farklı tarifler koyarak diğer takipçilerimi de ihmal etmemiş olacağım 🙂

Keyifle pişirmeniz, bol vitamin, çözüm, alternatif olması dileğiyle…

Ek gıdaya geçiş aşaması oldukça heyecan ve endişe verici bir dönem… Önce aylara göre neleri yemesi neleri yememesi gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu açıdan doktorumuz bize bir kolaylık yaparak ek gıdaya geçişi kademe kademe anlatan bir yazı verdi. Yani işimizi oldukça kolaylaştırdı. Ancak her çocuğun damak tadı farklı… Elbette ki uzman yardımı alacaksınız ancak göreceksiniz ki zaman içinde her çocuk kendi menüsünü kendi belirliyor ve siz onun menüsünü sevdiklerine ağırlık vererek hazırlar hale geliyorsunuz.

Ek gıdaya geçişte en önemli kural, 3 GÜN KURALI. Geçiş yaptığınız ve denediğiniz her yeni gıdayı mutlaka en az üç gün boyunca başka yeni gıdalarla karıştırmadan yedirin ki alerjik reaksiyon olması durumunda neyin alerji yaptığını tespit etmeniz kolay olsun. Ayrıca hangi gıdanın gaz yaptığını hangisinin yapmadığını da bu yolla test edebilirsiniz.

Kaan’a ilk verdiğimiz besinler mevsimin kış olması sebebiyle, elma, armut püresi ve yoğurt oldu. Yaz dönemi için önerilen meyveler ise kayısı, şeftali ve nektarin… İlk hafta doktorumuzun önerisi ile her gün öğleden sonra cam rendeden geçirip püre haline getirdiğim elma (tercihen Amasya Elması) veya armutu (tercihen Ankara Armutu) vererek başladım. İkinci hafta meyveye ek olarak her gün öğlen yoğurt ekledim. Ve aslında bu süreç bir ay kadar sürdü. Elbetteki öğlenlerin öğleden sonraların kaydığı çok oldu ama olabildiğince hergün aynı saatte vermeye çalıştım ki o da bu rutine ve öğün kavramına alışabilsin. 6. ayı atlattıktan sonra 7. ayda kahvaltı öğününü eklemeye başladım. Öncelikle tuzsuz ve güzel bir peynir bulmam gerekiyordu. Yine çiftlikten getirttiğim tatlı lor peyniri ve Pınar Organik Beyaz peynirle  bu sorunu çözdüm. Lor peyniri taze bir peynir olduğu için ömrü oldukça kısa oluyor. Pınar’ın Organik Beyaz peynirini daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. Yalnız Pınar’ın peyniri tuzlu, tuzunu almak gerekiyor.  Peyniri suya koyup iki gün üst üste suyunu değiştiriyorum. Böylece tuzsuz bir peynir oluyor. Peynir bitene kadar cam bir kapta ve suyun içinde buzdolabında bekletiyorum ve böylece bozulmadan muhafaza etmiş oluyorum.

Kahvaltıda kibrit kutusu kadar peyniri, bir dilim beyaz ekmek içini iyice çatalla ezip üzerine yumuşatmak  için devam sütü, mama, anne sütü veya  bebek çayından herhangi birini koydum. Ne çok cıvık ne katı,muhallebi kıvamında olan bu karışımı  1-2 kaşık ile başlayıp giderek artırmaya çalıştım. Bu arada öğlen yoğurt, öğleden sonra meyve vermeye devam ettim.  1 hafta sonra sabahki bu karışıma iyi haşlanmış yumurta sarısı ekledim. Doktorumuz yumurtanın beyazına 1 yaşından önce başlamamak gerektiğini söylediği için fındık büyüklüğünde başladığım haşlanmış yumurta sarısını kademe kademe artırarak 1. ayın sonunda 1 tam yumurta sarısı olarak eklemeye başladım.

Bu arada ek gıdaya geçişteki en önemli sorun kabızlık… Bu sorunu Kaan’la halen zaman zaman yaşıyoruz. Tamamen sütle beslenen bir bünyeye bir sürü farklı çeşit gıda vermeye başlıyorsunuz o sebeple bu sorunu yaşamamız oldukça normal aslında… Tabi bu uyum süreci yine çocuktan çocuğa farklılıklar gösterebiliyor.

Kabızlığına çözüm olması için Kaan’ın kahvaltı öğününe başından itibaren ekstra  kuru meyve  (kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm) püresi ekledim. Bu hem kahvaltısına biraz tat kattı hem de kabızlığı daha hafif atlatmamıza sebep oldu. Bu pürenin tarifi ise şöyle;

KURU MEYVE PÜRESİ

Malzemeler

 • 10-12 adet gün (kayısı) kurusu
 • 10-12 adet çekirdeksiz erik kurusu
 • 1 çay bardağı çekirdeksiz kan üzümü
 • Su

Yapılışı

Tüm kuru meyveleri güzelce yıkayın ve üzerini örtecek kadar su koyup 5-6 saat bekletin. Suda şişip iyice yumuşayan meyveleri ocağa koyarak biraz kaynatın ve sıcakken blenderdan geçirip püre haline getirin. Ve yine sıcakken kavanozlara doldurun. Kapağını kapatarak ters çevirin. Soğuyunca buzdolabına koyun. Bu şekilde muhafaza için kavanozların önceden kaynatılmış ve soğutulmuş yani temiz olması, kapakların ise mümkünse  yeni  veya en az 1-2 kez kullanılmış temiz ve özellikle iç kısmının çizilmemiş olmasına dikkat edin.  Bunlara dikkat ederek konservelediğiniz taktirde kavanozlar açılmadığı sürece tazeliği bozulmadan 30 gün saklayabilirsiniz.

 

kuru meyve püresi

 

TAZE MEYVE PÜRESİ

Eğer evdeyseniz zaten sorun yok. Cam rendenizle meyveleri püre haline getirip rahatlıkla hazırlıyorsunuz ara öğünleri… Ama dışardaysanız cam rendeyle işlem yapmak oldukça zor oluyor. Rendeleyip yanınıza alınca da meyveler ya iyice sulanıyor, ya da kararıyor. İşte bunun için hazırladığım ve yine konserveleyerek muhafaza ettiğim taze meyve püresinden de kısaca bahsedeyim. Elimden geldiğince kendim yaptım bu püreyi, zaman bulamadığımda da yine çiftlikten getirttiklerimi kullandım. Onları da tavsiye ederim.

Pürenin yapımı oldukça basit aslında… Malzeme olarak kış mevsimi için 1 kg.  elma (tercihen Amasya Elması) veya armut(tercihen Ankara Armutu) yaz için ise yine 1 kg. kayısı, erik, şeftali veya nektarin kullanabilirsiniz. Meyveleri sade tercih edebileceğiniz gibi karıştıradabilirsiniz tercih tamamen sizin. Ben örnek olarak elma ve şeftaliyi tercih ettim.

IMG_0803 IMG_0799 IMG_0816 IMG_0817

Elma püresi için fazla vitamin kaybını önlemek amacıyla buhar sepeti kullandım. Ancak kayısı ve şeftali gibi sulu olan meyveleri buhar sepetinde pişirmek oldukça zor olduğundan bu meyveleri normal tencerede pişirdim.

 IMG_4593  IMG_4595 IMG_4596  IMG_4599

Öncelikle meyvelerin kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarın. Elmaları 4 e bölün, şeftalileri ise küp şeklinde doğrayın. Şeftalileri normal tencereye elmaları ise buhar sepetine yerleştirin. Buhar tenceresi için elmalara değmeyecek kadar su koyun ve kapağını kapatarak meyveler yumuşayana kadar pişirin. Tencerede pişirmek için ise doğradığınız şeftalileri tencereye koyun ve altını açarak kaynamaya bırakın. Şeftaliler kaynadıkça suyunu önce bırakacak sonra hafif çekip rengi parlayacak. Rengi parlayınca altını kapatın.

IMG_0819  

Buhar tenceresinde pişen elmaları sıcakken bir kaba alın ve çatal ezici veya blender yardımıyla püre haline getirin ve üzerine bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ve 1 yemek kaşığı toz tarçın iyice karıştırın.

 IMG_4602 IMG_4612 IMG_4610

Tencerede kaynayan hafif sulu şeftalileri ise yine  bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ve 1 yemek kaşığı toz tarçın ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız meyveleri sıcakken kavanozlara doldurun. Kapaklarını kapatarak ters çevirin ve soğumaya bırakın. Soğuyunca buzdolabında 1 ay kadar muhafaza edebilirsiniz. Özellikle dışarda olduğunuz günlerde ara öğünlerinizi oldukça kolaylaştıracak bu püreyi aşağıda tariflerini verdiğim muhallebi ve yoğurtla karıştırarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Kahvaltı öğününde ve ara öğünlerde kullandığım şekersiz 2 çeşit muhallebi tarifim var sırada… Önceleri devam sütüyle pişirdiğim bu muhallebiyi Kaan 1 yaşına girdiğinden beri inek sütüyle pişiriyorum.

ŞEKERSİZ KEÇİBOYNUZLU VEYA KAYISILI MUHALLEBİ

Malzemeler

 • 500 ml süt veya Pınar İlkadım Devam Sütü (6-12 ay)
 • 1 tepeleme çorba kaşığı irmik (city farm marka), *tam buğday irmiği (makarnalütfen.com) , veya *tam buğday unu
 • 1 tepeleme çorba kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 1 çorba kaşığı şekersiz keçiboynuzu veya kayısı püresi

Yapılışı

Tencereye pirinç ununu ve irmiği koyun. Üzerine sütü azar azar ekleyerek topaklanmadan karıştırın.

IMG_1245 IMG_1242 IMG_1244 IMG_1249

 IMG_1264 IMG_2840 IMG_2838 IMG_1254

Ocağı yakın ve koyulaşana kadar karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kapatın ve önce tereyağını ekleyin. Karıştırıp 10 dk dinlendirin ve en son keçiboynuzu veya kayısı püresini ekleyin.

image IMG_1274 IMG_1276 IMG_1277

Pekmez kullanacaksanız (sıvı olduğu için) pirinç unu miktarını 2 yemek kaşığı olarak artırın. Böylece muhallebinizin kıvamı biraz daha katı olacak pekmez eklendiğinde çok fazla gevşemeyecektir. Sıcakken kavanozlara doldurun. Kapağını kapatarak ters çevirin. Soğuyunca buzdolabına koyun. Bu şekilde muhafaza için kavanozların önceden kaynatılmış ve soğutulmuş yani temiz olması, kapakların ise mümkünse  yeni  veya en az 1-2 kez kullanılmış temiz ve özellikle iç kısmının çizilmemiş olmasına dikkat edin. Bunlara dikkat ederek konservelediğiniz taktirde kavanozlar açılmadığı sürece tazeliği bozulmadan 15 gün saklayabilirsiniz. Pişirdiğiniz bu muhallebiyi dilerseniz kahvaltı öğününde yumurta ve peynire karıştırarak dilerseniz de ara öğünlerden birinde biraz yoğurt ekleyerek kullanabilirsiniz.

SAHLEPLİ ŞEKERSİZ MUHALEBİ

Malzemeler

 • 500 ml süt veya Pınar İkadım Devam Sütü (6-12 ay)
 • 1 tepeleme çorba kaşığı * tam buğday irmiği (makarnalütfen.com) , irmik (city farm marka) veya *tam buğday unu
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı hakiki toz sahlep
 • 1 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı tereyağ
 • 1 tatlı kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı

Yumurta sarısı, irmik ve sahlepi tencereye koyun. Üzerine sütü azar azar ekleyerek topaklanmadan karıştırın. Ocağı yakın ve koyulaşana kadar karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kapatın ve tereyağını ve tarçını ekleyin. Karıştırıp sıcakken kavanozlara doldurun.

IMG_2835 IMG_2836 IMG_2839 IMG_2843

Kapağını kapatarak ters çevirin. Soğuyunca buzdolabına koyun. Bu şekilde muhafaza için kavanozların önceden kaynatılmış ve soğutulmuş yani temiz olması, kapakların ise mümkünse  yeni  veya en az 1-2 kez kullanılmış temiz ve özellikle iç kısmının çizilmemiş olmasına dikkat edin.  Bunlara dikkat ederek konservelediğiniz taktirde kavanozlar açılmadığı sürece tazeliği bozulmadan 15 gün saklayabilirsiniz.

Son olarak hem sabah hemde gece öğününde kullanabileceğiniz bir organik tahıl karışımı tarifini vermek istiyorum. Son zamanlarda çıkan gdo’lu kahvaltılık tahıllar haberleri ile ben bunuda kendim yapayım en iyisi diyerek yaptığım bu karışımı yoğurtla veya sütle karıştırıp biraz yumuşamasını bekleyin. Tüm kahvaltı ve ara öğünlerde kullanabilirsiniz.

* TOZ TAHIL KARIŞIMI (1 yaşından itibaren)

Malzemeler

 • 1/2 bardak  yulaf ezmesi
 • 1/2 bardak çavdar ezmesi
 • 1/2 bardak  tam buğday ezmesi
 • 1 bardak ruşeym
 • 3 yemek kaşığı buğday kepeği

Yapılışı

Yulaf, çavdar ve buğday ezmesini rondodan geçirerek toz haline getirin.

IMG_3478 IMG_3477   IMG_3491 IMG_3489  IMG_3484 IMG_3488 IMG_3492

Cam ve ağzı sıkı kapanan bir kavanoza koyarak buzdolabında bitene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Ara öğün veya kahvaltıda kullanabileceğiniz bu tahıllı karışımı öğünü hazırlamadan 15-20 dk. kadar önce yoğurt veya devam sütüyle ıslatıp yumuşatana kadar bekletin. Üzerine istediğinizi ekleyerek öğününüzü oluşturabilirsiniz.

ÖRNEK KAHVALTI

Malzemeler

 • 1 adet haşlanmış yumurta sarısı
 • 1/2 kibrit kutusu tuzu alınmış Pınar Organik Beyaz Peynir veya tatlı lor peyniri
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı Şekersiz Sahlepli Muhallebi
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı Kuru Meyve Püresi
 • Sahlepli Muhallebi ve Kuru Meyve Püresi yerine 1 yemek kaşığı Şekersiz Keçiboynuzlu veya Kayısılı Muhallebi de koyabilirsiniz.
 • Gerektiğinde kıvamını açmak için 1-2 tatlı kaşığı devam sütü

Hazırlanışı

Tüm malzemeyi çatalla ezerek karıştırın. Kıvamını ayarlamak için devam sütü veya anne sütü kullanabilirsiniz.

IMG_3216 IMG_3226 IMG_3227 IMG_3257

 Afiyet Olsun 🙂

ÖRNEK ARA ÖĞÜN

Malzemeler

 • 1/2 muz
 • 2 tatlı kaşığı şekersiz sahlepli muhallebi
 • 3 tatlı kaşığı yoğurt

Hazırlanışı

Kaan’ın en çok sevdiği ara öğünlerden bir tanesi bu muzlu püre… Yarım muzu çatalla ezin üzerine 2 tatlı kaşığı şekersiz sahlepli muhallebi  ekleyin. Daha sonra bu karışıma 3 tatlı kaşığı dolusu yoğurt ekleyin ve yoğurtun sulanmaması için hafifçe karıştırın.

IMG_3277 IMG_3280 IMG_3281 IMG_3283

 İddia ediyorum sadece bebeğiniz değil  siz de bayılacaksınız 🙂 Bu ara öğünde muz yerine tüm mevsim meyvelerini cam rendeden geçirerek veya çatalla ezerek kullanabilirsiniz.

IMG_3289

Afiyet Olsun 🙂

* ÖNEMLİ!!!

Tahıllardaki kepek bizim gıdalarla aldığımız demirin bağırsaklarda emilmesini azalttığı için uzmanlar, tahılları 1 yaşından önce kullanmamamız gerektiğini vurguluyorlar. Bu sebeple demir konusunda sıkıntısı olan bebeklerde ve 1 yaşından küçük bebeklerde, tam buğday irmiği, tam buğday unu vs. gibi tahıllar yerine beyaz irmik veya pirinç unu tercih edin ve yukarıda verilen toz tahıl karışımını 1 yaşından önce kullanmayın. Tahılları kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

12 thoughts on “KAAN’IN MENÜSÜ 1 (Kahvaltı ve Ara Öğün)

 1. İnanın bu yazıyı okuyup o kadar çok sevindim ki,pazartesi işe başlayacak olmanın verdiği stresten kurtuldum.Hafifledim.Çok ama çok teşekkürler.En büyük sorunum çocuğuma ne yedireceğimdi.Anneannesi bakacak ama verdiğiniz tarifleri haftasonu hazırlayıp anneanneye teslim edip içim rahat bir şekilde işime döneceğim 🙂 Sıkı takipçinizim artık.Oğlum 11 aylık ve bu tariflere bayılacağından eminim 🙂

  • Sizin sevinciniz bende ikiye katlandı desem inanır mısınız? Övgüleriniz, takibiniz için sonsuz teşekkürler. İşe başlamak çok zor ama zamanla ona da alışıyor insan…Kolaylıklar dilerim. Talep ve yorumlarınızı esirgemeyin lütfen benden, sevgiler…

 2. Muhteşem bir annesin bu yazıyı okuyunca bir kez daha emin oldum. Çocuğu olan herkes okumalı diye gönderiyorum arkadaşlarıma. Kaanımız çok şanslı bir adam böyle bir anneye sahip olduğu için. Onu öper koklarım Evrimcim 😍😘

  • Ne diyeceğimi bilemedim canım Zehram.. Çok teşekkür ederim ve sen de bu duyguyu tat dilerim. Biliyorum ki benim için söylediklerin senin için de geçerli… Kocaman öpüyoruz…

 3. Iyiki bu blogu gordum. Ara ogunlerde devamli ekmek yada hazir mama vermek istemiyordum.
  Keciboynuzu kremali muhallebi super. Oglum cok sevdi. Tesekkurler.

 4. Öncelikle teşekkür ederim bizimle paylaştığınız için. Ilk cocugumda yanlışlar dan dolayı çok istahsiz ve halâ da istahsizligiyla savaşıyoruz. Sizin bu tarifleriniz sayesinde 2. Bebegime hakkıyla bakabilecegimi umuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.